Engelli çocuklarının eğitim hakkının elinden alındığı iddiası

19.04.2016 14:11:00 tarihinde eklendi, 790 kez okundu
Muğla´nın Dalaman ilçesinde serebral palsi hastası 14 yaşındaki Baran Demir´e, Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından "sadece bireysel destek eğitimi alabileceği, grup destek eğitimine gerek olmadığı" yönünde rapor verilmesine ailesi itiraz etti.

Devran ve Nurşen Demir çifti, işleri nedeniyle geçen temmuz ayında İstanbul'dan Muğla'nın Dalaman ilçesine yerleşti. Çift, beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliği sonucu oluşan serebral palsi hastası 14 yaşındaki oğulları Baran'ı da özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezine kaydettirdi.

Anne Nurşen Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Kartal Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden oğulları için "Bireysel ve grup destek eğitiminden yararlanması" yönünde özel eğitim ve değerlendirme raporu aldıklarını söyledi. Raporun her yıl yenilendiğini anlatan Demir, "Dalaman'a taşındıktan sonra oğlum, özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim almaya başladı. Şubat ayında raporumuzun süresi dolunca yenilemek için Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'ne gittik. Bize oğlumuzun sadece 'bireysel' destek eğitimlerinden yararlanabileceği' yönünde rapor verildi. Yani oğlumun diğer çocuklarla bir arada eğitim alamayacağı belirtildi." dedi.

Çocuğunun eğitim hakkının elinden alındığını iddia eden Nurşen Demir, oğlunun grup destekli eğitim aldığı 2 yılda sosyalleşme yönünden önemli yol kat ettiğini anlattı.

Baba Devran Demir de eşinin 24 Mart'ta Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne itiraz dilekçesi yazdığını, ancak halen cevap alamadıklarını söyledi. Devran Demir, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne şikayette bulunduklarını, tüm hukuki yollara başvuracaklarını ifade etti.

- "Raporu bağımsız uzman komisyon inceliyor"

Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Yakar ise destek eğitim raporlarının bağımsız uzman komisyonu tarafından incelendiğini belirtti.

Raporun yapılan inceleme ve testler sonunda verildiğini anlatan Yakar, grup ile uyum içerisinde çalışabilecek çocukların grup destek eğitim raporu alabildiğini kaydetti.

Baran için İstanbul Kartal Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından 6 yıl boyunca bireysel destek, son 2 yıl da hem bireysel hem de grup destek eğitimi alabileceği yönünde rapor verildiğini ifade eden Yakar, "Baran'ın el ve kol kasları gelişmemiş. Konuşması zayıf. Desteksiz oturamıyor. Ağzına tutunca yiyebiliyor. Fevri hareketleri var. Bağırıyor. Yani aileye bağımlı. Bu nedenle bilimsel olarak grup destek eğitimi yönünde rapor vermemiz mümkün değil." diye konuştu.

Yakar, ailenin itiraz dilekçesinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Birimi tarafından incelendiğini belirterek "Tekrar değerlendirme yönünde aileye davet yazısı gönderildi ancak Baran'ın evde bakım kararı var. Rapor her yıl yenileniyor. Gerekli gelişim sağlanırsa önümüzdeki yıllarda grup destek eğitimi alabilir." şeklinde konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS