MEB ile Google eğitim için işbirliği yapıyor

05.04.2016 15:12:00 tarihinde eklendi, 729 kez okundu
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Google ile başlatılan iş birliğiyle günlük hayatın bir parçası haline gelen uygulamaların, eğitim ve öğrenme için de yeni pencereler açmasının sağlanacağını belirterek, "Pilot çalışmalarda eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin, teknolojiyi eğitim için araç kılma becerilerini gözleme imkanı bulacağız" dedi.

Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen MEB ve "Google For Education" iş birliği protokolü imza töreni ile ‘Google Üniversite Seçimim’ platformu tanıtımına, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, Google Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölge Müdürü Liz Sprout, Google Türkiye Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı ile yetkililer ve öğrenciler katıldı.

Bakan Avcı, dünya çapında bilinen ve yakından takip edilen Fatih Projesi'nin, eğitim teknolojileri alanında tüm ülkelere örnek olacak bir işlerliğe kavuşacağını, projenin oluşturduğu bilgi ve birikimin eğitimcilerin yolunu açacağını belirtti.

Fatih Projesi'nin tecrübesinin gelişerek devam etmesini, kendisini güncelleyebilme yeteneğine sahip olmasını arzu ettiklerini anlatan Nabi Avcı, bu tecrübeye bilişim sektöründeki firmalarının katkı sağlamasının da kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Avcı, "Dijital teknolojideki bütün gelişmeleri eğitim ortamlarında yansıtacak, hayatın bir parçası haline gelen interneti ve internet kültürünün araçlarını eğitim için kullanma yollarının oluşmasını temin edecek çalışmalara daha fazla ihtiyacımız var. Bilişim sektörü eğitim üzerinde daha fazla düşünmeli, çözümler bulmaya ve üretmeye daha fazla odaklanmalıdır" dedi.

“YENİ PENCERELER AÇMASI SAĞLANACAK”

Dijital dünyanın parlak zekalarının eğitim için ve özellikle öğretmenlerin, öğrencilerin teknolojik alışkanlıklarını eğitim lehine etkileyecek, o yöne çevirecek çalışmalarını artırması gerektiğini vurgulayan Bakan Avcı, Google'ın eğitim ana başlığında çalışma başlatmasını önemli bulduğunu söyledi.

Avcı, "Google ile başlattığımız bu iş birliğiyle, günlük hayatın bir parçası haline gelen uygulamaların, eğitim ve öğrenme için de yeni pencereler açması sağlanacak. Pilot çalışmalarda eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin, teknolojiyi eğitim için araç kılma becerilerini gözleme imkanı bulacağız" diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE SEÇİMİM” UYGULAMASI REHBERLİK YAPACAK”

Bu tecrübenin Google Education'a da işlevsel yararlı bilgiler kazandıracağına, ürün geliştiricilere yeni fikirler sunacağına inandığını belirten Nabi Avcı, Google'ın üniversite adayı öğrenciler için Bakanlığın desteğiyle hazırladığı "üniversite seçimim" uygulamasının da öğrencilere, ülkedeki üniversiteler hakkında rehberlik yapacağını da sözlerine ekledi.

“5 OKULDA PİLOT ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ”

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Onur Ak ise Google ile Fatih Projesi kapsamında eğitim öğretim süreçlerinde yer alacak uygulama ve çalışmaları anlattı. Ak, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Ankara ve İzmir'deki 5 okulda pilot çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Genel Müdürlüğün çalışmalarıyla ilgili bilgi de veren Ak, iş birliğinin öğretmen eğitimlerinde, eğitimde teknoloji kullanımında, eğitim içerik ve uygulamaların Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) kazandırılmasında fırsatlar sunacağını belirtti.

"GOOGLE BU PROJEYİ SADECE TÜRKİYE İÇİN YAPTI" �

Google Türkiye Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı da Google'ın misyonunun dünyadaki bilgileri düzenleyerek, herkes için erişilebilir ve kullanılır hale getirmek olduğunu söyledi. Türkiye'deki nüfusun, Avrupa'nın en genç nüfusu olduğunu belirten Kirazcı, yapılan görüşmelerde gençlerin gelecekle ilgili karar vermede rahat hissetmediklerinin ortaya çıktığını anlattı.
Öğrencilerin bu ihtiyaçlarını teknolojiyle giderebileceklerini düşündükleri için MEB ile iş birliği yapılmasına karar verildiğini anlatan Özgür Kirazcı, "Amacımız, Türkiye'de 210 üniversitedeki 10 bin 700'den fazla programı öğrencilerin kolay şekilde takip edebilmesi, araştırabilmesi ve hayatları için en doğru kararı verebilmesi" dedi.

“BAĞLAN VE İŞİN UZMANINDAN ÖĞREN”

Google'ın bu projeyi sadece Türkiye için yaptığını, yaklaşık bir yıldır bunun üzerinde çalıştıklarını anlatan Kirazcı, üniversitelerin tanıtım videolarını hazırladıklarını hatırlattı.

Özgür Kirazcı, öğrencilerin ilham almaları için "Bağlan ve işin uzmanından öğren" bölümünde her ay uzmanlarla belirli sohbetlerin düzenlendiğini, bunu da videolarla paylaştıklarını dile getirdi.

Uygulamayla gençlerin tercih zamanında nerede, hangi bölümde okumak istediklerine ilişkin de yardımcı olunduğunu belirten Kirazcı, öğrencilere uygulamayı kullanmaları çağrısında da bulundu.

Konuşmaların ardından taraflar arasında iş birliği protokolü imzalandı ve pilot uygulamaların tanıtımıyla ilgili video izlendi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS