Ressam Neşet Günal ve Eseri Sorun

08.02.2016 05:07:00 tarihinde eklendi, 1315 kez okundu
Türk Ressam ve Öğretim Üyesi.

Öncelikle Neşet Günal'dan kısaca bahsetmek isterim. Figüratif Türk resminin duayenidir.
Ünlü ressamın hayatı ard arda başarılarla dolu.. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ni birincilikle bitirmiş ve henüz 23 yaşında iken UNESCO'nun Paris’te düzenlediği Modern Sanat konulu sergisine katılan Türk Sanatçılar arasında yer almıştır. 
1969 yılında 30. Devlet Resim Heykel Sergisi'nde "Kör Hasan'ın Oğlu" adlı resmi ile birincilik ödülü almış, 1970 yılında da Istanbul Üniversitesi'nde profesör olmuştur.

Başlıca eserleri, ”Çocuklar”, “Korkuluk”, “Duvar Dibi”, “Toprak Adamı” ve “Başakçılar” sayılabilir..

Esere gelecek olursak, ressam bu eserinde, genelde diğer resimlerinde olduğu gibi, Anadolu insanlarını anlatmaktadır. . Çiftçilerin makineleşmeyle birlikte gelen işsizliğini ve yoksulluğunu anlatır. 

Eserleri toplumsal gerçekçilik üzerinedir ve bu eserinde de ortaya çıkmaktadır. Resime baktığınız ilk anda, yokluğu derinden hissediyorsunuz..

Bu eser ile Istanbul Modern Sanat Müzesi'nde tanıştım. Eğer diğer eserlerle tanışmak istiyorsanız, engellilere uygun ve de itina gösteren bir yer. Ayrıca engellilere de ücretsizdir. Tavsiyemdir.

 Selma Karaca


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS