Devletin bakıcı desteği anneleri sevindirdi!

11.10.2015 15:05:00 tarihinde eklendi, 331 kez okundu
Bursa, İzmir ve Antalya´da 7 ay önce başlatılan çalışan annelere bakıcı desteği, annelerin yüzünü güldürdü.

Devletin bakıcı desteği anneleri sevindirdi!

 

Bursa, İzmir ve Antalya'da 7 ay önce başlatılan çalışan annelere bakıcı desteği, annelerin yüzünü güldürdü.

 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilerek, pilot iller Bursa, İzmir ve Antalya'da hayata geçirilen "Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" ile herhangi bir işte çalışırken doğum yapan annelere önemli destekler veriliyor.

Proje kapsamında bakıcı ücretini devletin karşılaması, doğum yapmalarına rağmen iş yaşamından ayrılmak zorunda kalmayan anneleri memnun ediyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen mart ayında başlatılan proje ile öncelikli olarak pilot iller Bursa, İzmir ve Antalya'da 5 bin annenin doğrudan, 5 bin çocuk bakıcısının dolaylı olmak üzere kayıtlı istihdama kazandırılması hedefleniyor.

Söz konusu proje ile özel sektörde işçi statüsünde çalışan annelere destek sağlanması ve hizmet alınan çocuk bakıcısına sigorta yaptırılması amaçlanıyor. Bu çerçevede, başvurusu kabul edilen her bir anneye 24 aya kadar aylık 300 avro bakıcı desteği veriliyor.

Bursa'da şu ana kadar 3 bin 295 anne, projeden yararlanmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) müracaat etti. Bu kişilerden 950'sinin başvuruları kabul edilerek destek verilmeye başlandı. Kayıtlara devam ediliyor.

"İkizlerimin doğumuyla artan annelik yükümü proje hafifletti"

Uygulamadan yararlanan annelerden Aysun Erdem, projeden televizyon vasıtasıyla haberdar olduğunu söyledi.

İkizlerini dünyaya getirdikten sonra, bakıcı desteği için SGK'ya yaptığı başvurunun kabul edildiğini aktaran Erdem, şöyle devam etti:

"SGK'daki prosedürleri öğrendikten sonra, bakıcımızı bulduk ve başvurumuzu yaptık. Sonrasında da bakıcımız kabul oldu ve bebeklerimize bakmaya başladı. Zor bir süreç olmadı. Uygulamadan çok memnun kaldım. Bir markette kasiyer olarak çalışıyorum. Bu proje olmasaydı, hamileliğim sonrasında işten ayrılmak zorunda kalacaktım çünkü 4 çocuğum var. İkizlerimin doğumu ile artan annelik yüküm, proje sayesinde hafifledi. Projeyi, kadınların istihdamının desteklenmesi açısından çok olumlu buluyorum."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS