Engelliler “fitness”le bedenlerini daha iyi kullanıyor

14.01.2015 10:22:00 tarihinde eklendi, 10886 kez okundu
Yalova Özel Eğitim Uygulama Okulundaki bedensel engelli öğrencilerin, fitness aletleriyle çalışmaya başladıktan sonra bedenlerini daha iyi kullandığı hatta bazılarının yürümeyi, bisiklete binmeyi ve top atıp tutmayı başardığı görüldü. Okulun Beden Eğitimi Öğretmeni Ömer Sedat Yeşil, okul idarecilerinin bazı özel eğitimcilerle görüşerek, fitness salonu açılması halinde engelli çocukların gelişimine katkı sağlanacağı kanısına vardığını söyledi.

Fitness aletleri temin edilerek okul bünyesinde salon açıldığını belirten Yeşil, “Yürüyemeyen, konuşamayan, bedensel ve fiziksel olarak gelişim gösteremeyen, psikomotor yani devinimsel dediğimiz, elleri bile çalışamayan öğrencilerimiz vardı. Fitness aletleriyle çalışmaya başladıktan bir süre sonra bazılarının yürüdüğünü, kollarını ve ellerini çalıştırabildiğini gördük” dedi. Yeşil, ana sınıfından lise son sınıfa kadar eğitimlerini sürdüren engelli öğrencilerin, fitness salonundan yararlandığını anlattı.Sosyal becerileri de gelişiyorOkulun 3′üncü Kademe Zihin Engelliler Öğretmeni Aslı Çelen ise fitness salonunun, engelli çocukların sosyal becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağladığını vurguladı.Zihinsel ve fiziksel engellilere ayrı eğitimler verdiklerini aktaran Çelen, şunları kaydetti: “Bölümlerimizi ve çocuklarla çalışma alanlarımızı kaba motor becerileri, ince motor becerileri, dil gelişimi ve bilgisel beceriler diye alanlara ayırıyoruz. Fitness salonunun bize yararı, kaba motor ve ince motor becerilerinde oldu. Okuma yazma öğrenecek bir öğrencinin öncelikle kalem tutması gerekir. Bu, ince motor beceridir. İnce motor becerilere de fiziksel yardımla devam edilir. Fitness salonunda bu tarz beceriler çalışılmaktadır, çocuklara bu gibi faydası olmaktadır. Bunların yanında bilgisel becerilere de faydası olmaktadır.”Öğrencilerden Burak Mutlu’nun annesi Lale Mutlu da fitness aletleri sayesinde oğlunun daha iyi yürüyebildiğini bildirdi. Okulda öğrencilerin sosyal yaşantıyı da öğrenip kaynaştığını dile getiren Mutlu, “Yıllardır çocuklarımızın yapamadığı şeyler, bu fitness salonunda başarılıyor. Fitness salonunda bisiklete binmeyi, koşu bandında yürümeyi, top atıp tutmayı, basketbol oynamayı öğreniyorlar. Bütün okullarda çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alabilmesi için böyle fitness salonlarına ihtiyaç var” dedi.

Kaynak:Haberdesin


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS