‘İşaret dili’ işsizlere yeni kapı aralıyor

13.01.2015 08:04:00 tarihinde eklendi, 11250 kez okundu
GAP Kalkınma İdaresine bağlı Adıyaman Gençlik ve Kültürevi organizatörlüğünde açılan işaret dili kursu, iş arayanlara farklı bir seçenek sunuyor.

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Müdürü Yeşim Çelik Süzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 ay önce açılan eğitime 40 kişinin katıldığını söyledi.Kursiyerlerin çoğunun gençlerden oluştuğunu anımsatan Süzer, işaret dili eğitiminin günümüz çalışma koşullarında ihtiyaç haline geldiğini vurguladı.Eğitimi, iş arayanlar için farklı bir seçenek olarak gördüklerini ifade eden Süzer, şöyle konuştu:“Toplumun her kesiminde işitme engelli insanlarla daha iyi bir iletişim sağlanması gerektiği bilincine varıldı. Ülke politikamız gereği insanlarımız, bunun eksikliğini fark ettikten sonra bu eğitimlere gelmeye başladı. Eğitime gösterilen ilgi de çok büyük. İşaret dili iş açısından öncelikli olmaya başladı. Bu da bizi sevindiriyor. Bununla ilgili bir farkındalık başladı.”Süzer, eğitimin talep gelmesi halinde süreceğini aktardı.İşaret dili eğitmeni İnan Öztürk ise kursun, meslek sahibi olmak isteyenler için fırsat olduğuna dikkati çekti.Bu mesleğin gelecekte daha da önemli hale geleceğini vurgulayan Öztürk, “Devletimiz son yıllarda işaret dili tercümanlara çok önem vermeye başladı” dediKursiyerlerden Fadime Yoldaş da üniversite mezunu olduğunu, eğitimi de iş bulma açısından bir seçenek olarak gördüğü için tercih ettiğini aktardı.Celal Çıtrık ise özel bir rehabilitasyon merkezinde çalıştığını, öğrencileriyle daha iyi bir iletişim kurabilmek için kursa katıldığını kaydetti.

Kaynak:Atek der

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS