Görme Engelliler İçin Saat

30.08.2015 20:01:00 tarihinde eklendi, 1684 kez okundu
Bradley saatçilik, görme engelli insanlar için bir saat tasarladı. Saati, Londra Tasarım Müzesi´nin bu yıl ki finalistleri tasarladı. Chris Stokel Walker yazdı:

Görme Engelliler İçin Saat

 

Bradley saatçilik, görme engelli insanlar için bir saat tasarladı. Saati, Londra Tasarım Müzesi'nin bu yıl ki finalistleri tasarladı. Chris Stokel Walker yazdı:

 

bradley

Saat, sade ve dairesel titanyum bir görünüme sahip. Saatte hiçbir rakam bulunmamaktadır. Saatin oluk merkezinin etrafında dakikaları belli etmek için bir rulman dönüyor. Kenarlarda ise saati söylemek için bir rulman daha dönüyor.

Bradley, görme engellilerin verimli zaman geçirmeleri için bu saati tasarladı.

2011 Eylül ayında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde bir konferansta derste olan tasarımcı Hyungsoo Kim'e yanındaki öğrenci arkadaşı saatin kaç olduğunu sordu. Kim, bu durum için ''Sınıf arkadaşım 10 yıldır görme engeliyle yaşayan birisiydi.'' dedi.

Öğrencinin tuşa bastığında konuşabilen bir saati varmış. Çıkarttığı ses sınıf içerisinde rahatsız edici olabiliyormuş. Kim ''Onun kol saati olabilirdim'' diyor.

İngiltere'de körler için bir hayır kurumu olan RNIB'den Leslie Duroe ''Görme engelliyseniz gece hangi saatte uyandığınızı farkedemeyebilirsiniz, bu durum insanın kendisini güvende hissedememesine neden olur'' diyor.

Kim'e göre önceki tasarımları ona göre daha işlevsel ve güzel. Görme engelli olmayan insanlar saatleri modaya uygun olarak seçip, aksesuar olarak kullanıyorlar. Görme engelli insanlar ise saati sadece işlevi için satın alıyorlar fakat bu durum yanlış.

Kim, arkadaşı için güzel görünüme sahip bir saat tasarlamak istedi.

''Mühendislerden oluşan bir ekiple beraber Braille ekranıyla zamanı gösterecek bir çalışma yapacağım'' dedi Kim. Bir prototip oluşturuldu ama geri dönüşü iyi olmadı.

Kim ''Görme engelli insanların %10 undan az bir kısmının Braille okuyabildiğini öğrendim'' dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, İngiltere ve ABD'de insanların doğuştan görme engelli doğmadıkları tespit edildi. Araştırmaya göre, sonradan görme engeliyle karşılaşanların %82 si 50 yaş ve üzerindeki insanlar.

Braille saat, dokunma duygusuyla algılanabilecek bir saat.

Kim ve ekibi çalışmalarına sil baştan başladı ve görme engelliler tarafından test edilen 25 farklı sürüm denendi.

Güzel bir nesne üretmek ile işlevsellik arasında her zaman büyük bir savaş söz konusudur.

Metal saat yüzeyinin altında yer alan mıknatısta dakikaları ve saati kontrol eden iki tane rulman yer alıyor. Sonunda bir tasarım için anlaşmaya varılmıştı fakat rulmanlar tartışma konusu olmuştu.

Kim, ''İnsanlar rulmanların büyük olmasını, böylece kendilerini daha iyi hissedeceklerini söylüyorlar. Fakat bu istek tasarımcıların hoşuna gitmiyor. Ortak nokta bulmalıyız.'' dedi.

Eylül 2011 de Hyungsoo Kim bomba imha görevlisi teğmen Bradley Snyder için projeye başladı. Teğmen Bradley Snyder Afganistan'da bir patlayıcı aygıt yüzünden görme yetisini kaybetmiş.

Teğmen Bradley Ağustos 2012 de Londra Paralimpik oyunlarında iki yüzme altın madalyası kazanmış.

Bradley gözünü kaybettiği günden beri günlük yaşamıyla ilgili büyük zorluklar yaşadığını belirtti.

Bomba imha görevlisi teğmen Bradley: ''Afganistan'da yaralandım. Gözlerimi açtığımda ABD'de bir hastanedeydim. Hafızamda 60 saatten uzun bir boşluk var.''

Bir toplantı sonrasında ortak arkadaş aracılığıyla Bradley ve Kim tanıştı. Bradley: ''Hyungsoo, görme engelli insanlar için bir ürün çıkartıyordu. Ben onun görme engelli adamı oldum.'' dedi.

''Düğmeye basıyorsun ve sana zamanı söylüyor.'' Bradley Synder gülerek, ''Saat bana 03.30 diyor. Bu durum hayatımı kolaylaştırıyor.''

''Herkesin ortak kullandığı şeyleri kullanmayı seviyorum ve mümkün olduğunca kendimi normal hissetmek istiyorum'' diyor Bradley.

Bradley adlı saate, geçen yıl Temmuz ayında Kickstarter isimli web sitesi aracılığıyla, 65 farklı ülkeden 3.681 kişinin katılımıyla 594.602$ bağışta bulunuldu. Saat, Mayıs ayında İngiltere, ABD ve Avrupa'da satışa sunulacak.

Saat, Londra Tasarım Müzesi'nde düzenlenen Yılın Tasarımcısı yarışmasında favoriler arasına eklendi.

''Görme engelli insanlar modanın bilincinde değildir.'' diyerek insanları stereotiplere sokan Kim, ''Bende de bu kavram yanılgısı vardı ama artık bunu söylemek doğru değil.'' dedi.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS