Otizmli Çocukların Aileleri İçin Erken Emeklilik Teklifi

01.01.2015 15:38:00 tarihinde eklendi, 11238 kez okundu
Engelli haklarının TBMM gündeminden inmemesine çalışan CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, bu kez otizmli veya down sendromlu çocukların ebeveynlerine erken emeklilik hakkı verilmesini içeren bir kanun teklifi sundu.

Geçtiğimiz hafta, hükümetin otizmli kişiler ve ailelerine 1 yıl önce verdiği emeklilik, çalışma ve bakım vaatlerinin neden hala yerine getirilmediğini bir soru önergesi ile gündeme taşıyan CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, bu kez engelli ailelerini sevindirecek bir girişimde bulundu.Engelli haklarını sürekli Meclis gündeminde tutmaya çalışan Güven, otizmli ve down sendromlu çocukların ailelere, hem sosyal hem de iş hayatında yaşadıkları sıkıntıların karşılığı olarak erken emeklilik hakkı sağlayacak bir kanun teklifini TBMM'ye sundu.CHP Milletvekili ve PM Üyesi Hülya Güven, otizmli veya down sendromlu çocuğunu maddi olanak, destek ve çabasıyla büyütmüş ailelerde anne ya da babadan birinin erken emeklilik hakkı verilmesini içeren kanun teklifi ile ailelerin yükünün azaltılabileceğini açıkladı.Güven, yakında Meclis’te görüşülecek olan ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda engelliler ile ilgili yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için “ağır engelli” çocuğu olan ailelere erken emeklilik hakkı verecek fıkraya “emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan sigortalılardan otistik spektrum bozukluğu veya down sendromu tanısı konulmuş çocuğu bulunan anne ya da babadan birinin,” ibaresini ekleyerek büyük bir mağduriyetin önlenebileceğini söyledi.Normal bir ailede anne ve babanın bireysel olarak harcadığı zamanın, otistik veya down sendromlu çocuğun tedavisi ve gelişimi için harcandığını, bunun da ailede içinde çeşitli sorunlar yarattığını belirten Güven, erken emekli olan engelli ebeveynlerinin çocuklarına daha fazla zaman ayırmalarını sağlayacağını vurguladı.

Kaynak:Gazeteege


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS