Hayatı yaşamak sadece yaşamak mıdır?

   Tam anlamıyla yaşayabilmek için duygu ve düşünce kavramlarının da var olması gerekir.

Bazen bazı telaşlar içerisinde pek çok güzel değerleri fark edemiyoruz. Hayata bütün olarak bakmayınca onu anlayamıyoruz. Bu yüzden hayatın yükünün altında ezilmemek gerekiyor. Çünkü sadece bir yaşamımız var. Bu yüzden hayattan tat almaya bakmalıyız, çünkü yaşasak da bitecek yaşamasak da...

Yaşamda doğumla ölüm arasında yaşanan süre hayattır. Hayat bize bahşedilen en büyük nimet, en değerli emanet ve şerefle bitirilmesi gereken en büyük değerdir.Hayat doğum ile ölüm arasındaki yaşadığımız hayattır. Annemizden doğduğumuz andan itibaren hızla dünya hayatımızın sonu olan ölüme koşuyoruz. Çocukluk, gençlik, yaşlılık gibi ömrümüzü oluşturur. Hayat, yolculuktur, serüvendir, hepimiz yolcuyuz… Bu kavramlardan yoksun olan bir insan ne kadar yaşıyor olabilir ki?

Hepimiz doğduğumuz andan itibaren bu hayat yolunda, insanlık macerasında, imtihan yurdunda, büyük buluşmaya, ebedi hayata yol alan yolcularız. Güçlü ve sağlıklı yaşamak gerekiyor. Evet, hayat bir sınav. İlahi bir sınav içindeyiz. İnsanın, ölümü tatmayan canlının olmadığını da dikkate alırsak.

Yaşam değerinin farkında olmadığımız ya da geç farkına varmadığımız bir olgu. Dolayısıyla hayat verdiğimiz değerden ibarettir verdiğimiz değeri doğru anlamalı, anlamlandırmalı ve ona vermemiz gereken gerçek değerinin ve sorumluluğumuzun farkında olmalıyız. Yaşam çok daha kısa bir zaman aralığıdır.

Çok kısa ömre çok şey sığdırmamız gerekiyor. Yol yorgunluğuna düşmeden bu süreci tamamlamak görevimiz... Hayatın tamamını kötü mü görüyoruz acaba?

Hiç mutlu olacağımız, kıymetini bileceğimiz, şükredeceğimiz bir şey yok mu bizim hayatımızda? Her birimiz hayatın acemileriyiz, pek çok acemi insanlık hallerimiz var. Sevdiklerimiz olmazsa dostlarımız bulunmazsa hayatın ne anlamı kalır ki? Hayatımıza hayat katanlar olmazsa ne anlamı kalacak hayatın?

Demek ki, dostlarımızın, hayatımıza hayat katanların, ölümün kıymetini bileceğimiz ki hayatımız daha değerli hale gelsin. Yaşam dediğin durmuyor yerinde ve hayat bitiyor. Beklemiyor her şey hayat bitti bitiyor. Hayatımız su gibi akıp gidiyor...engelliler.gazetesi.tv.tr