3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ DEĞİL, FARKLILIKLA TANIŞMA GÜNÜ MÜ OLMALI?

Sakladıklarımızı gün ışığına çıkarma zamanı gelmedi mi? Çocuklarımızın ve yakınlarımızın, bedensel zihinsel, gelişimsel farklılıklarını, sağlık ve engellilik sorunlarını, biz aileler, ne kadar çabuk fark edip, çocuklarımızı engelleyen problemi; evimizde ve yakın çevremizle iç içe, birlikte yaşamaya başlarsak, başkalarının da bizim hayatımızı kolaylaştırma çabasına katmış oluruz.
Farklı olanımızın, eğitim, iş bulma ve evlilik hayatında ki, yaşayacağı ve yaşatacağı sorunları, sağlık problemlerini, biz ne kadar çabuk özümseyip, en yakınımızdan bile saklamadan, gün ışığında, birlikte yaşayıp, anlamaya çalışırsak; Engellimize, mutluluğun, yalnızca parasal güçle değil, bedensel yeterlilikle değil, bağımsız yaşamasına ve kendisine yetmesi sağlayacak, sosyal koşulları düzenlersek, hayat o kadar kolay olur. Engelli olarak amacımız, yakınlarımızın ve bizim bağımsız ve kendine yeten birey olarak yaşamı sürdürmek.
Ülkemizde şartlanma ile yetiştirildiğimizden dolayı; Çocuklardan beklenilen, kariyer, araba, ev, evlilik, çocuk sahibi olup soyun devamı, bizler de ne kadar engelli, hasta ve farklı olsa da, çocuklarımızı, yakınlarımızı bu sıraya uymaya zorluyoruz. Uyamayacağını fark ettiğimizde onları saklıyoruz, yalanlarla, normal hayat kurmalarını bekliyoruz, asıl facia o zaman başlıyor. Tek olan sorun, katlanarak bize geri dönüyor.
Engelli ve dezavantajlı çocuklarımızın, yaşama uyum farklılığı, önce biz ailelerde yakınlarda, utanılacak bir sorun gibi gördüğümüzden, gerçeği kendimize bile açıklamaya korktuğumuzda, utandığımızdan; engelli ve farklı olanı bir köşede, suyunu, yemini verir gibi, koruyup kolladığımızdan, duyguları olduğunu unuttuğumuz çocuklarımızı, en yakınları tarafından bile, su istimalden koruyamayacak hale gelebiliyoruz.
Diyorum da hala, asansörsüz evlere ruhsat veriliyor, eski evlerinde, engelli ve diğer daire sahipleri ile boğaz boğaza getiren, asansör çözme sorununa bile, sosyal devlet ve belediyeciliğin el atmadığını görmeye devam ediyoruz.
Zaten maddi sıkıntıları olan engelli bireyleri ve yakınlarını, bir de binalarda, binaya rampa ve dışardan yapılan asansörle, çirkinleştirdiğini düşünen komşularla karşı karşıya getiriyorlar. Sosyal belediyecilik, 2012 yılında yaptığı yolun parasını isteyen bir belediyecilik haline çoktan gelmiş.. Ben de kalkmış çocuklarımızı, engellilikle kreşte tanıştıralım diyorum..
Diyorum ki, çocuklarımızı, kreşe, anaokuluna, oradan da rehabilitasyona, eğitim kurumlarına hastaneye, kursa, hayatını bağımsız sürdürebileceği yaşam alanlarına kadar refakat edelim. 3ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ GERÇEKTEN KULANILAN BİR GÜN OLSUN..
Bu süreçte, öncelikle, öğretmenlerimizin; engellilikle barışmasını, tanışmasını, öğrenmesini, farklılığı anlaması için iyi bir farkındalık eğitiminden geçmesi lazım. Otistik veya bedensel engelli, çocuğumuzu kreşe götürdüğümüzde, farklılığın normal olduğunu, ilk o bilmiş olsun ki, farklılığa tepkisi, şaşkınlığı yüzünden gözünden okunmadan, çocuklar bir arada engelle ve dezavantajlılıkla daha, bebekken tanışsın, kaynaşsın, anlasın, özümsesin.
Eğitim şart, , Nasreddin Hocanın dediği gibi, öğretmenlerimizi, hala güzele, başarılıya, mükemmele, Ye Kürküm Ye Demeyecek hala getirmeliyiz. ENGELLİLİK KUTLANACAK GÜN OLSUN….

GÜLÜZAR RESULOĞLUengelliler.gazetesi.tv.tr