YALAN…YALANI TANIMAK… YALANA İZİN VERMEK

Hayatımızı yalanlara tutunarak geçirmek mi?  Gerçeği sahiplenip sorunlarla savaşmak mı? Hayatımızın felsefesi bu olmalı..

Yalana inanmanın bence en kolay yanı bizleri sorumluklardan, çalışmaktan, hayatla mücadeleden kolaya kaçmaktır bence.

Hepimizin istediği, acısız yaşamak, bağlandığımız şeyin bizi bırakmaması için gerçekleri görmezden gelmek. Bu bizi ne zamana kadar ayakta tutar, bağlandığımız ve inanmayı seçtiğimizin, bizim bırakmaya hazır olamadığımız zaman;  bencilce tutunduğumuz nesnenin, ÖZÜNDE YALANIN, kendi inandığı yalana gitmesine kadar sürer.    

Yalanın yalan olduğunu taaa baştan bildiğimiz halde, hazların kesildiği, GERÇEKLERİN ACISININ başladığı noktada, dünyamız yıkılır, yalancı masumiyet yerle bir olur, intikam yolu, delilik yolu, cinnet yolu, ölüm yolu açılır.. YAŞASIN!! HER YOLUN MÜBAH OLDUĞU SAVAŞ hak kazanır. Bize göre zamansız gelen GERÇEK bizi strese sokar, ya kanser eder, ya da başkalarının vicdanlarını sömürerek, cennete gitme vaddi ile, etrafımızda, tutunduğumuz hastalığa ve engelle başkalarını da köle ederiz.

Sosyal devlete de bu nedenle, inanmayı seçeriz. Ya da dernekler partilere üye olmayı seçeriz. Bize bazı minik haklar verir, oy deposu olarak gördüğü bizi yalanına ortak eder, ama o da kaybedeceği zaman, verdiği tüm hakları, babasının malı gibi acımasızca alır, bir avuç cesur savaşır, aldanmayı seçenler de  diğerleri gibi, korkuyla yeter ki canımızdan olmayalım der. Televizyonun, cep telefonlarının arkasında, yavaş yavaş çürüyene kadar bekler, adına da kader deriz…

Oysa ölüm yavaşça gelmez, önce etrafımızdakileri hasta eder öldürür, biz yalana inanan korkaklar yeni kurban bularak yaşarız.  

Bağımlılıkta yalan, ailenin çocuğuna inanması ile başlar, para getirmediği gibi, siz de çalışmadığınız halde her gün sigarasını çayını hazır edersiniz. Para istediklerinde kavga etmekten korktuğunuz için, başkalarına yalvarır, onların ihtiyaçlarını karşılarsınız, ilk dedikoduya acaba deseydiniz. Baştan kavga eder. Bağımlılığın sömürünün önüne geçerdiniz, acaba siz çalışmamaya mı bağımlısınız?

Güçlüye zengine aşık oluruz, olduğumuzu sanırız,  oysa zenginin borcu da gizlidir, aşık oluruz, babamız bizi istediğimiz zenginliğe ulaştırmamıştır, o ulaştıracaktır.. Size nazik davranan sizin ilginize bağımlı biri, eğer size aşık olsa evlenmek istese, daha ilk gördüğünde,  hayatınızı kolaylaştırır. Ama beni seviyor musun sorusunun cevabını bilerek, olmayan aşka inanıp, yıllarca bizi kurtaracak bir zengini bekleriz.

Bu da sorumsuzluklarını görmesin diyen büyüklerimizin, kan kussan kızılcık yedim demenizi öğretenler, çünkü kendileri de bu yalan inanmışlar ve mücadele etmemişlerdir. Kavgadan korkuturlar, komşular duyar ayıptır. Oysa kol kırılıp yen içinde kalmaz, tüm dünya bilir.  

İnandığınız kişinin ya da kurumun, yalanına inanarak, hayattan kaçarak, mutluluğu başkalarının altın tepside sunacağına inanırsınız. Herkesin etrafındaki, yaşadığı ortamdaki gerçeği görüp sorumluluk almaktansa, yalana inanıp,  tembelliğe nasıl bağlandığımızı, AYDIĞIMIZ DA ise, stres ile baş edemeden yalana bağımlı olduğumuz, yalandan doğan her türlü bağımlılığa inatla bağlanır, başkalarını tüketip hayatımıza devam ederiz.engelliler.gazetesi.tv.tr